Na całym świecie jest ponad 800 gatunków kleszczy, które można podzielić na dwie rodziny: kleszcze twarde i kleszcze miękkie. Kleszcze miękkie żyją z reguły w regionach tropikalnych oraz subtropikalnych.  Kleszcze twarde, występują na całym świecie i mogą być nosicielami  Boreliozy lub wywoływać Odkleszczowe Zapalenie Opon Mózgowych (ESME).
Wirus ESME znajduje się w gruczołach ślinowych kleszcza i zostaje wprowadzony do organizmu ofiary w momencie ugryzienia, natomiast bakterie wywołujące Boreliozę początkowo pozostają w organizmie kleszcza. Podczas procesu ssania krwi bakterie są przenoszone do ciała żywiciela również przez gruczoł ślinowy kleszcza. Generalnie uważa się,
że w ciągu pierwszych godzin od ugryzienia ryzyko zachorowania na Boreliozę jest niewielkie. Rozprzestrzenianie się patogenów rozpoczyna się nie wcześniej niż po 2 godzinach od ugryzienia i jest najbardziej  intensywne po 72 godzinach. Objawy chorobowe Boreliozy u zwierząt są bardzo zróżnicowane w porównaniu do objawów obserwowanych u ludzi. Na przykład typowymi pierwszymi symptomami choroby u zwierząt są zmęczenie i gorączka, utrudnione poruszanie się, ból oraz inne zaburzenia funkcji życiowych. U ludzi może pojawić się tzw. rumień wędrujący. Obecnie nie jest możliwe określenie jednoznacznego wzorca objawów Boreliozy u ludzi i zwierząt. Jeżeli kleszcz jest napity krwią, powinien być traktowany jako potencjalne źródło infekcji Boreliozą i dlatego powinien zostać zbadany.  Usuniętego kleszcza należy dostarczyć do laboratorium w ciągu w 2 dni od ugryzienia. W międzyczasie należy go przechowywać w zamkniętym pojemniku w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce.  Jeżeli test dał wynik pozytywny, ugryziona osoba lub zwierzę powinno zostać poddane bliższej obserwacji i w przypadku zaobserwowania nietypowych objawów powinno trafić jak najszybciej pod opiekę lekarza.

Opublikował/a Marta Bocionek-Balbus

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s